Wszechstronność piły łańcuchowej została doceniona przez użytkowników na całym świecie. Piła łańcuchowa znajduje zastosowanie nie tylko w każdym gospodarstwie domowym jako przydatne narzędzie ogrodnicze, ale także w przemyśle leśnym oraz – niekiedy – w ratownictwie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które zasadniczo dzielą się, w zależności od sposobu zasilania, na pilarki łańcuchowe elektryczne oraz spalinowe. Pilarki obydwu rodzajów posiadają swoje zalety oraz wady. Nie sposób znaleźć urządzenia uniwersalnego, które czyniłoby zadość wszystkim, niezwykle zróżnicowanym, potrzebom użytkowników. Odpowiedź zatem na pytanie jaką pilarkę wybrać zależeć będzie przede wszystkim od określenia własnych oczekiwań, co do urządzenia oraz od tego, do jakich celów urządzenie będzie przez nas wykorzystywane.

Pilarki elektryczne łańcuchowe – czym się charakteryzują?

Pilarki elektryczne to urządzenia lekkie i wygodne. Ich obsługa jest znacznie prostsza od obsługi pilarek spalinowych i nikomu nie powinna ona nastręczyć większych kłopotów. Użytkownicy pilarek elektrycznych łańcuchowych doceniają te urządzenia przede wszystkim za cichą, ekonomiczną pracę oraz niezawodność. Należy pamiętać, że w przypadku maszyn elektrycznych odpada konieczność wymiany paliwa, świec czy filtrów. Z drugiej jednak strony pilarki elektryczne łańcuchowe nie generują takiej mocy, jak ich spalinowe odpowiedniki. Moc oscylująca w granicach 1800 – 3500 W nie pozwoli na wykonywanie najcięższych prac, sprawdzi się jednak doskonale w przypadku niedużych prac przydomowych, np. w ogrodzie. Kolejną wadą jest również konieczność stałego zasilania urządzenia prądem elektrycznym. Użytkownicy, którzy pragną zrezygnować z uciążliwego niekiedy przewodu mogą zaopatrzyć się w urządzenia wyposażone w akumulatory bądź zakupić pilarkę spalinową.

Pilarka łańcuchowa spalinowa – wady i zalety

Pilarki spalinowe odznaczają się znacznie większą mocą w porównaniu do urządzeń elektrycznych. Z tego też względu są one powszechnie stosowane w przemyśle drzewnym, np. w trakcie wycinki drzew. Dzięki zastosowaniu silnika spalinowego użytkownicy mają zapewnioną pełną mobilność (tak jak w przypadku urządzeń wyposażonych w akumulatory) oraz niezależność od źródeł prądu. Niestety pilarki spalinowe są znacznie cięższe (ważą przeważnie od 3 do 12 kg) od swoich elektrycznych odpowiedników, nadto pracują dużo głośniej. Decydując się na wybór pilarki łańcuchowej, należy zastanowić się nie tylko nad mocą (zazwyczaj w przedziale od 1 do 6 KM), ale także na spalaniem urządzenia. Jego wartość w zależności od modelu może być bardzo różna: od 1 l/h do nawet 20 l/h. Pilarka łańcuchowa spalinowa wymaga również poważanych czynności eksploatacyjnych, w tym okresowych przeglądów oraz wymiany niektórych elementów, np. świec.

Jaką pilarkę łańcuchową wybrać?

Jeżeli nasze potrzeby ograniczają się do małych prac przydomowych, które nie wymagają sprzętu o dużej mocy, z powodzeniem poprzestać można na urządzeniach elektrycznych. Sytuacja zmieni się, gdy od urządzenia oczekiwać będziemy pracy w trudnych warunkach, z dala od źródeł zasilania elektrycznego. Wówczas powinniśmy zdecydować się na pilarkę spalinową. Jeśli poszukujemy efektywnej pilarki łańcuchowej, warto zajrzeć do oferty sklepu Norminet, obejmującej nowoczesne i sprawdzone urządzenia.

Sprawdź również kategorię podkrzesywarki.

Polecane produkty