Zarówno w zakładach produkcyjnych, profesjonalnych warsztatach, jak i w warunkach domowych często musimy wykorzystywać papier ścierny. Papier ścierny produkowany jest w wielu wariantach; w niniejszym artykule mamy na myśli arkusze ścierne prostokątne z podkładem papierowym, a ponieważ większość użytkowników tak samo nazywa arkusze z podkładem płóciennym to i my włączymy je do naszych rozważań. Papiery te przeznaczone są do ręcznego szlifowania przy użyciu elektronarzędzi lub klocków szlifierskich, a rzadziej - bezpośrednio dłonią. Do większości elektronarzędzi zastosujemy papier ścierny samoprzylepny na rzep. Staranny wybór podkładu, rodzaju oraz gradacji ziarna jest nieodzownym krokiem poprzedzającym szlifowanie. Produkty wykonane z najróżniejszych materiałów i w różnorodnych kształtach wymagają szlifowania zanim trafią do ostatecznego odbiorcy. Często szlifowanie końcowe wykonywane jest po kilku szlifowaniach międzyoperacyjnych na różnych etapach produkcji; właściwy dobór w zakładach pracy to zmniejszone koszty, w warunkach domowych - mniejsze zmęczenie, oszczędność czasu i pieniędzy. Z tego względu producenci wyróżniają wiele rodzajów papieru ściernego.

Podkład papieru ściernego - płótno czy papier?

Podkład papierowy jest tańszy od płóciennego. Możemy go zastosować z powodzeniem tam, gdzie mamy do czynienia z równą powierzchnią z drewna, miękkich metali, tworzyw sztucznych a także z przedmiotami pokrytymi farbą bądź lakierem. Szlifowanie na mokro często wykorzystywane w warsztatach samochodowych przy naprawach blacharskich wymaga papieru wodoodpornego. Podłoże płócienne jest trwalsze, sprawdzi się lepiej na nierównej powierzchni, na kształtach, drobnych elementach, na twardych metalach i bardzo twardym drewnie. Podłoże płócienne może być sztywne i mocne lub cieńsze ale lepiej dostosowujące się do kształtów. Czasem wykorzystuje się jeszcze inne podłoża np. folię czy papier płótnowany.

Rodzaj ziarna.

Najczęściej wykorzystanymi materiałami do produkcji nasypu papieru ściernego są elektrokorund oraz węglik krzemu. Obydwa można stosować do stali, metali, drewna, tworzyw sztucznych, zdzierania i szlifowania międzyoperacyjnego farb i lakierów. Węglik krzemu ponadto znajdzie zastosowanie przy obróbce kamienia, a także szkła.

Nasyp papieru ściernego.

Wyróżniamy nasypy otwarte, półotwarte i pełne zależnie od gęstości pokrycia podłoża. Przy szlifowaniu niektórych materiałów takich jak np. miękkie żywiczne drewno, niektóre tworzywa, farby i lakiery powstaje urobek, który skutecznie zapycha przestrzeń między ziarnami i papier przedwcześnie traci swoje właściwości ścierne. W takim wypadku stosuje się papier o niższym zagęszczeniu ziarna - z nasypem otwartym lub półotwartym. Niektóre papiery nasączone są powłoką antystatyczną w celu zmniejszenia zapychania pyłem powstającym na skutek szlifowania.

Sprawdź również kategorię krążki ścierne samoprzyczepne.

 

 

Polecane produkty