Wiele osób marzy o przydomowym ogrodzie. Ci, którzy już go posiadają, bardzo chwalą sobie to miejsce relaksu, gdzie można odpocząć przy grillu oraz z książką - na leżaku lub w hamaku. Ogród może pełnić jednak nie tylko funkcję rekreacyjną, ale też estetyczną. Wystarczy mieć dobry pomysł i włożyć w to trochę wysiłku. Pozytywny wpływ na wygląd ogrodu ma trawnik, który stanowi doskonałe tło dla różnego rodzaju roślin - pod warunkiem, że jest zadbany. Aby tak było, potrzebne jest dobra kosiarka. Spalinowa czy elektryczna? Takie pytanie pojawia się zwykle podczas wyboru kosiarki. Decyzja nie jest prosta. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety oraz sprawdza się lepiej w różnych okolicznościach. Postaramy się pomóc Wam dokonać dobrego wyboru.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Pierwsza kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę podczas wyboru urządzenia do cięcia trawy jest wielkość ogrodu. Kosiarka elektryczna lepiej sprawdza się na mniejszych i równych powierzchniach (nie większych niż około 500 mkw.). Posiada mniejszą moc niż jej „siostra”, napędzana paliwem. Kosiarka spalinowa jest bardziej wydajna, zda egzamin także na większym i trudnym terenie. Poradzi sobie nawet z wyższą trawą. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt napędzany sporych rozmiarów silnikiem, do którego uruchomienia potrzebna jest benzyna, sporo waży. Trudniej nim manewrować niż kosiarką elektryczną. Nie łatwo jest go również przewieźć. W przypadku urządzenia na prąd niezbędnym elementem jest kabel, który trzeba gdzieś podłączyć. Można zainwestować w przedłużacz. W tym wypadku nadal trzeba jednak uważać, aby przypadkiem nie przeciąć przewodu, co grozi porażeniem prądem. Pod tym względem kosiarka spalinowa jest bardziej mobilna i bezpieczna.

Zakup kosiarki – co jeszcze warto wiedzieć?

Osoby, dla których ważne są kwestie ochrony środowiska, pewnie bardziej skłaniać będą się do zakupu sprzętu zasilanego prądem, który nie wytwarza szkodliwych dla natury spalin. Kosiarka elektryczna będzie też lepszym rozwiązaniem, gdy macie sąsiadów, którzy nie lubią hałasu. Jeśli chcecie żyć z nimi w zgodzie, wybierzcie właśnie takie urządzenie. Kosiarka spalinowa generuje dużo większą liczbę decybeli. Dla niektórych istotna może być też kwestia wydatków. Kosiarka spalinowa jest droższa w utrzymaniu niż elektryczna. W cenę eksploatacji trzeba wliczyć paliwo i konserwację sprzętu. Kosiarka elektryczna jest także łatwiejsza w użyciu. Jej odpalenie wymaga jedynie podłączenia do prądu i wciśnięcia guzika. Kosiarka spalinowa przeważnie jest uruchamiana za pomocą linki rozrusznika. Nie każdy ma wystarczająco dużo siły, by podołać temu zadaniu.

Jaka kosiarka spalinowa?

Znacie już wady i zalety każdego urządzenia do koszenia trawy. Jeżeli zdecydowaliście, że w Waszym ogrodzie najlepiej sprawdzi się kosiarka spalinowa, musicie wiedzieć jaka z nich najlepiej spełni założone oczekiwania. Pod uwagę należy wziąć m.in. wielkość sprzętu i moc silnika. Jaka siła będzie najlepsza? Najbardziej optymalnym wyborem wydają się kosiarka spalinowa o mocy w przedziale od 4 do 6 KM. Istotną kwestię jest też rodzaj silnika. Zdecydowana wiekszość kosiarek napędzana jest silnikiem czterosuwowym - to mniej spalin i łatwiejsza obsługa. Kosiarka dwusuwowa sprawdzi się na pochyłym terenie ze względu na konstrukcję zapewniającą smarowanie niezależne od ułożenia silnika. Możecie się też zastanawiać, jaka kosiarka spalinowa będzie lepsza - z napędem czy bez? Napęd na koła ułatwi koszenie. Sprzętu nie trzeba będzie pchać, a jedynie nim sterować. Kosiarka spalinowa bez napędu też ma swoje zalety – mniej waży i mniej kosztuje. Jaka jeszcze opcja jest warta rozważenia? Kosiarka spalinowa z możliwością mulczowania, czyli rozdrabniania ściętej trawy. Pozwala to zaoszczędzić czas potrzebny na jej zbieranie. Kosiarka spalinowa może być uruchamiana za pomocą rozrusznika elektrycznego lub z linką. Pierwsze rozwiązanie nie wymaga siły mięśni, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk.