W trakcie sprzątania korzystamy zwykle z urządzeń, które ułatwiają nam pracę i bez których proces ten trwałby bardzo długo. Odkurzacz, mop parowy, ściągaczka do wody – odpowiednie wyposażenie może okazać się nieocenioną pomocą. Niekiedy zdarza się przy tym, że sprzęty, których używamy na co dzień, są niewystarczające. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia na przykład w toku prac remontowych, gdy staniemy przed koniecznością usunięcia pyłów, resztek farby czy gruzu. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy w grę wchodzi czyszczenie dużych powierzchni — sklepów, hal, magazynów. Wówczas urządzeniem, które przyjdzie nam z pomocą, będzie odkurzacz przemysłowy o dużej sile ssania i wytrzymałości.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się między sobą pod względem specyfikacji i przeznaczenia. Ze względu na mnogość różnych produktów klient może mieć kłopot z wyborem urządzenia dostosowanego do jego potrzeb. W artykule podpowiadamy, jaki odkurzacz przemysłowy wybrać oraz czym kierować się w trakcie zakupów.

Jaki odkurzacz przemysłowy do gipsu, a jaki do drewna? Wybór klasy urządzenia

Ze względu na rodzaj zanieczyszczeń, które mają zostać usunięte za pomocą urządzenia, wyróżnić można trzy klasy odkurzaczy przemysłowych. Oznacza się je kolejno jako L, M, H. Klasy wyróżnia:

  • klasa L (low) – do tej klasy należą urządzenia służące do usuwania resztek styropianu, drobnego kruszywa, pyłu; stosuje się je w trakcie drobnych prac remontowych, a także przy pracach stolarskich;
  • klasa M (medium) – urządzenia z tej klasy wykorzystuje najczęściej się do usuwania pyłów, które powstają podczas obróbki materiałów budowlanych, w szczególności przy pracy w betonie, kamieniu, drewnie, jastrychu czy tynku;
  • klasa H (high) – urządzenia tego rodzaju używane są do usuwania najdrobniejszych (niekiedy niedostrzegalnych) i niebezpiecznych dla zdrowia pyłów – mineralnych, ołowiu, kadmu czy azbestu.

Rozważając zakup danego modelu, należy znaleźć informacje o rodzaju zanieczyszczeń, które mogą być za jego pomocą usuwane. Informacje o zastosowaniu odkurzacza znajdują się zwykle w instrukcji. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze odnajdziemy konkretne wskazania dotyczące klasy odkurzacza – często poprzestaje się na wymieniu przykładów materiałów, do usuwania których służy. Każdorazowo powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy produkt może być używany do usuwania pyłów szkodliwych dla zdrowia. Jeśli tak, mamy do czynienia z urządzeniem klasy H. W przeciwnym razie odkurzacz należy do klasy L bądź M. Na stronie internetowej sklepu norminet.pl znaleźć można bogaty wybór odkurzaczy przemysłowych z klas L i M wykorzystywanych w trakcie lekkich prac budowano-remontowych.

Odkurzacz przemysłowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dokładne określenie naszych potrzeb i tym samym przyszłego zastosowania urządzenia powinno być podstawą naszego wyboru. Jeśli już ustalimy, do czego chcemy wykorzystywać odkurzacz, możemy skupić się na jego właściwościach.
W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Do lżejszych prac wystarczy moc na poziomie 1200 W. Jeśli jednak chcemy wybrać odkurzacz o dużej sile ssania, czyli „do zadań specjalnych”, możemy zdecydować się na produkty o mocy powyżej 2000 W.
Drugim kryterium wyboru jest długość kabla i węża ssącego. W tym przypadku musimy zastanowić się nad tym, w jakiego rodzaju pomieszczeniach będziemy używać odkurzacza. Jako że powierzchnia hal czy zakładów przemysłowych bywa naprawdę duża, warto postawić na urządzenia wyposażone w długi kabel – dzięki temu znacznie ułatwimy sobie pracę. Podobnie rzecz się ma w przypadku węża – długi wąż pozwoli na oczyszczenie pomieszczenia bez konieczności przepinania odkurzacza między gniazdkami.
Po trzecie, wybierając urządzenie, należy także zwrócić uwagę na głośność pracy. Niska głośność nie jest oczywiście priorytetem – dużo ważniejsze są moc czy długość kabla. Jeśli jednak poszukujemy odkurzacza do wykorzystania w domu, cicha praca może być czynnikiem decydującym o wyborze takiego, a nie innego modelu.

Jaki odkurzacz przemysłowy do domu?

Odkurzacz przemysłowy przyda się nie tylko w trakcie remontu. Jeśli posiadamy duże gospodarstwo domowe, profesjonalne urządzenie znacznie przyśpieszy generalne porządki, które od czasu do czasu przeprowadzamy. Najlepszy odkurzacz przemysłowy do domu to taki, który zapewni odpowiednio dużą moc (ok. 1500 W), a jednocześnie nie będzie bardzo głośny i ciężki. Za jego pomocą szybko pozbędziemy się drobinek ziemi, kamyków, piasków czy liści. W przypadku prac domowych bardzo przydatna okaże się funkcja czyszczenia na mokro – skorzystamy z niej na przykład wtedy, gdy zechcemy doprowadzić do porządku taras po zimie.
W sklepie internetowym norminet.pl znaleźć można uniwersalne produkty, które doskonale sprawdzą się w przypadku domowych porządków. Oferta obejmuje między innymi specjalne odkurzacze ogrodowe z funkcją dmuchawy, dzięki którym w krótkim czasie uporządkujemy ogród.

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą funkcjonalnych odkurzaczy przemysłowych.