Każdy, kto zajmował się opieką nad ogrodem, wie, jak wiele czasu pochłania jego pielęgnacja. Przycinanie dużych krzewów, a tym bardziej dorodnych żywopłotów to zajęcie z reguły czasochłonne. Remedium na tę kwestię stanowią nowoczesne narzędzia ogrodnicze, takie jak elektryczne, akumulatorowe czy spalinowe nożyce do cięcia. Tym niemniej, każdy z wymienionych rodzajów odpowiada nieco innym potrzebom. Jakie nożyce do żywopłotu będą zatem najodpowiedniejsze? Oto zestawienie sugestii i porad na ten temat.

Nożyce do żywopłotu — jakie wybrać?

Najlepsze nożyce do żywopłotu to takie, które zostały odpowiednio dobrane. Decydujące dla właściwego wyboru pomiędzy ich trzema rodzajami są dwie kwestie.
Pierwszą z nich jest wielkość ogrodu, który zamierzamy porządkować przy pomocy zakupionych nożyc. Na dużych areałach nie sposób skorzystać z nożyc elektrycznych podpinanych do gniazda.
Drugim istotnym czynnikiem jest wielkość i gęstość samego żywopłotu oraz innych krzewów, które będziemy modelowali przy pomocy naszych nowych nożyc. Siłą rzeczy zawsze łatwiej korzystać się będzie z lżejszych nożyc akumulatorowych, lecz szczególnie odczujemy to w przypadku dużej powierzchni cięcia.
Odpowiadając sobie na pytanie, jakie wybrać nożyce do żywopłotu warto zatem pamiętać, by były wygodne w obsłudze manualnej, wydajne, jeśli chodzi o czas pracy oraz wystarczająco mocne, by poradzić sobie nawet z grubszymi i stawiającymi opór gałęziami. Teraz spróbujmy przyjrzeć się sprawie bardziej szczegółowo.

Najlepsze nożyce do żywopłotu dla posiadaczy dużego areału

Posiadanie dużej działki na starcie wyklucza zakup nożyc elektrycznych. Próby łączenia przedłużaczy stanowią receptę raczej na katastrofę aniżeli sukces. Pozostają nam w takim razie do wyboru modele zasilane akumulatorowo lub spalinowo.
Nożyce spalinowe są mobilne, wydajne, odporne na wilgoć i doskonale sprawdzają się przy porządkowaniu dużych areałów. Zazwyczaj zasilane są silnikiem dwusuwowym o całkiem sporej mocy, napędzanym mieszanką oleju i benzyny. Z kolei ich wadą jest głośna praca i spaliny wydobywające się w jej trakcie. Są również cięższe od nożyc zasilanych akumulatorem, a zazwyczaj są też dość drogie. Wymienione cechy sprawiają, że nożyce spalinowe najlepiej sprawdzą się rękach profesjonalistów zajmujących się na co dzień pracami ogrodniczymi.
Z kolei nożyce akumulatorowe są niezwykle lekkie i poręczne, a przy tym zdecydowanie cichsze od spalinowego odpowiednika. Niestety, ich mobilność wiąże się również z ograniczonym czasem pracy. Stąd też idealnie sprawdzą się na działce średniej wielkości.

Jakie nożyce elektryczne do żywopłotu są najlepsze?

W przypadku działek o małej i średniej wielkości warto rozważyć sięgnięcie po nożyce elektryczne. Pomimo tego, że poniekąd "uwiązują" nas do źródła prądu, doskonale sprawdzą się szczególnie w ogrodach obsadzonych wysokimi, gęstymi roślinami. Wśród topowych modeli można znaleźć i takie posiadające wysięgnik, ułatwiający strzyżenie wysokich krzewów. Tym niemniej, większość nożyc elektrycznych to raczej poręczne narzędzia służące przystrzyżeniu żywopłotu z ligustru lub modelowaniu iglaków aniżeli pracom ogrodowym wymagającym większego rozmachu. Jakie nożyce elektryczne do żywopłotu o większych gabarytach sprawdzą się najlepiej? Odpowiedź jest prosta – elektryczne, ale akumulatorowe.
Nożyce akumulatorowe są zazwyczaj wyposażone w pokaźnych rozmiarów ostrza pozwalające na przycięcie grubszych gałęzi i rozprawienie się z wymagającymi większego wysiłku zadaniami. Są również, jak wspominaliśmy, najbardziej mobilne, dlatego znajdą zastosowanie zarówno w małym ogródku, jak i średnim czy większym ogrodzie.

W naszym sklepie znajduje się szeroki wybór nożyc do żywopłotu. Nożyce STIHL cechuje trwałość i niezawodność.

Jakie kupić nożyce do żywopłotu w małym ogródku?

W tym przypadku zdecydowanie warto postawić na poręczne modele elektryczne. Inwestycja w droższe i wymagające większego obycia nożyce akumulatorowe i spalinowe jest warta zachodu w przypadku większej ilości roślin i częstotliwości używania. W przypadku małego ogródka niewymagającego takiego nakładu prac najlepsze nożyce do żywopłotu to te elektryczne. Wspomniana poręczność tego typu urządzeń to ich największa przewaga względem innych odpowiedników, kiedy planujemy pielęgnację bukszpanowych żywopłotów. Miejmy przy tym na uwadze, że używając, jedynych w tym zestawieniu, nożyc zasilanych kablem, musimy zachować jeszcze więcej ostrożności, niż w przypadku posługiwania się ich innymi odpowiednikami.
Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy odpowiedź na pytanie, jakie wybrać nożyce do żywopłotu. Oczywiście, niezależnie od tego, czy wybierzemy model akumulatorowy, elektryczny czy spalinowy, ich szeroki wybór pozwoli dobrać odpowiednie nożyce do potrzeb i możliwości każdego z nas. Warto pamiętać o tym, że dopasowane nożyce, to te odpowiadające potrzebom naszego ogrodu, jego wielkości, a także (a może nawet przede wszystkim) naszej sprawności fizycznej. Mając na uwadze tych parę wskazówek, możemy ruszać po zakup nowych narzędzi, które pomogą upiększyć nasze otoczenie i utrzymać je w nienagannym stanie. Do dzieła!