Wysokiej klasy tarcze diamentowe są dość powszechnie wykorzystywane pod kątem rozmaitych działań związanych z cięciem materiałów – zarówno miękkich, jak i twardych. Na rynku są dziś dostępne różne warianty tarcz, za pomocą których można uzyskiwać odmienne efekty w zależności od ich konstrukcji. Obowiązuje generalna zasada, aby materiały twarde ciąć przy pomocy tarcz z miękkim lepiszczem, a w przypadku miękkich tworzyw lepiszcze powinno być twardsze. Jeśli będzie odwrotnie, używane tarcze szybko utracą właściwości. O miękkości lepiszcza decyduje przewaga w nim miękkich metali, takich jak brąz, miedź czy kobalt. Naocznie informuje o tym brązowe zabarwienie tarczy.

Ostrzenie tarczy diamentowej – dlaczego bywa potrzebne?

Każda z tarcz diamentowych wykorzystywanych w codziennej obróbce materiałowej z czasem ulega stępieniu. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z akcesoriami jednorazowymi. Mogą one być nadal użytkowane, o ile zostaną poddane naostrzeniu. Nie jest to zadanie trudne. Warto jednak najpierw zwrócić uwagę na przyczyny zjawiska tępienia tarcz. Może ono bowiem zachodzić szybciej lub wolniej. Decydują o tym w pierwszej kolejności błędy w czasie ich eksploatacji. Wracamy tutaj do kwestii poruszonej powyżej. Tarcza diamentowa z miękkim lepiszczem używana do cięcia miękkiego materiału prędko utraci wystające z niej drobinki syntetycznych diamentów – a to one decydują o skuteczności cięcia. Budowa tarcz diamentowych nie jest skomplikowana w wymiarze technicznym. Jak wynika z powyższego, składają się one z metalowego lepiszcza oraz zatopionych w nim wystających drobin diamentowych. To one są elementami roboczymi, które odpowiadają za funkcję tnącą. W połączeniu z odpowiednio szybkim obrotem tarcz są w stanie docinać elementy w sposób precyzyjny i gładki. Przeciętna wysokość, na jaką wystają drobiny to zaledwie 1-2 mikrometry. Tyle jednak wystarczy, aby skuteczność tarcz była zadowalająca. Mimo to po pewnym czasie drobiny się zużywają – ostrzenie tarcz diamentowych staje się wówczas koniecznością.

Tępa tarcza – jak temu zaradzić?

Pierwsza kwestia, na którą zawsze trzeba zwrócić uwagę, to trafny dobór tarcz do obrabianych materiałów. Jeśli w tej sferze pojawią się błędy, to tempo zużycia każdej tarczy będzie szybkie. Trzymanie się zasady wskazanej na początku tekstu będzie więc najlepszym rozwiązaniem. Co jednak zrobić, gdy po pewnym czasie element tnący traci na efektywności? Należy pamiętać, że stępiona tarcza nie jest uszkodzona i po naostrzeniu będzie doskonale służyć dalej – rzecz jasna w zestawieniu z odpowiednim tworzywem. Jak ostrzyć tarcze diamentowe, by znów działały zgodnie ze swoim przeznaczeniem? Kluczem do sukcesu jest ścieranie warstwy lepiszcza, tak aby odsłonić ukryte nieco głębiej drobinki diamentów.Zazwyczaj nie są do tego potrzebne specjalne narzędzia ani sprzęt. To dobra wiadomość, ponieważ ostrzeniem może się w takim układzie zająć każdy, kto korzysta z przecinarki tarczowej. Konieczne będzie podłożenie pod tarczę elementu wykonanego z silnie ścieralnego materiału. Dobrze w tym zakresie sprawdza się kawałek korundu – są z niego wytwarzane kamienie szlifierskie, ostrzałki do noży czy tarcze korundowe do szlifierek. Nieźle spisze się też gazobeton, silikat czy kawałek piaskowca. Kiedy rozpoznać, że działanie przyniosło oczekiwane efekty? Pod przesuwanym po krawędzi tarczy palcem powinny dać się wyczuć chropowate diamenty. Wiedząc, jak naostrzyć tarczę diamentową, będzie zdecydowanie prościej korzystać z niej w pracy zawodowej.