Zastanawiasz się jak osiągnąć stylowy i zachwycający rezultat, który wyglądem przypomina te widziane w ekskluzywnych katalogach wnętrz? Efekt jak z obrazka zapewni Ci nie tylko dobór odpowiednich materiałów i wzorów, ale przede wszystkim równe i precyzyjne wykończenie. Niedbałe wykonanie widoczne jest z daleka, a rzadko kiedy podczas pracy udaje się uniknąć ingerencji w gres. Nawet najpiękniejsze i najdroższe płytki ceramiczne dostępne na rynku stracą swój urok przez nieestetyczne wyszczerbienia i nierówności. Pewnie zastanawiasz się jakie narzędzie wybrać, aby precyzyjnie przyciąć płytki – szlifierkę kątową, a może przecinarkę? Czy można ciąć gres ręcznie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Materiały

Glazura, gres, płytka ceramiczna – pojęcia te często używane są zamiennie, jednak niech nie zmylą Cię pozory. Każde z tych określeń oznacza co innego. Płytki ceramiczne to tak naprawdę mieszanina wody, gliny, piasku i talku z różnymi dodatkami mineralnymi. Tego rodzaju mieszanka zostaje odpowiednio uformowana, wypalona w bardzo wysokich temperaturach, a następnie dekorowana i w takiej formie rusza na rynek. Wyróżniamy wiele różnych rodzajów płytek ceramicznych, zależnie od składników i proporcji użytych do wyrobu mieszanki. Przykładowo, glazurą nazywamy płytki ceramiczne pokryte… glazurą. Jest to bardzo cienka warstwa, która nie tylko nadaje połysk, ale i dodaje trwałości oraz zabezpiecza przed szkodliwym działaniem wody. Natomiast gres to materiał, który swoją popularność zyskał dzięki nieprzeciętnym właściwościom. Gres jest jednorodny w całej objętości, nisko nasiąkliwy i mrozoodporny – dlatego właśnie tak chętnie stosuje się go zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Płytki gresowe formuje się ze specjalnej mieszaniny, którą profesjonaliści nazywają kamionką szlachetną.

Precyzyjna praca z ceramiką

Czym ciąć gres? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Najszybszą i najbardziej precyzyjną pracę zapewni Ci elektryczna maszynka do cięcia glazury i gresu. Odpowiednia tarcza pozwoli precyzyjnie przyciąć gres i uniknąć nieestetycznych wyszczerbień. Powszechnie uważa się, że najlepiej sprawdza się elektryczna przecinarka, ale czasem używa się również szlifierki kątowej.
Profesjonalna przecinarka poradzi sobie nawet z bardzo długimi płytkami ceramicznymi. Niektóre modele wyposażone są w prowadnicę, która znacznie pomaga w uzyskaniu precyzyjnego wykończenia. Jeżeli nie masz możliwości pracy na zewnątrz, to zalecamy użyć urządzenia z opcją cięcia w wodzie – uratuje to Twoje mieszkanie przed ogromną ilością kurzu i pyłu. Profesjonalne przecinarki do płytek znajdziesz w ofercie sklepu norminet.pl.
Użycie szlifierki kątowej jest jedną z najmniej efektywnych metod. Jak ciąć płytki szlifierką kątową? Przede wszystkim, tego rodzaju praca wymaga użycia odpowiedniej tarczy diamentowej. Wolnoobrotowa szlifierka kątowa zabezpieczy materiał przed niepożądanymi wyszczerbieniami. Jest to jednak bardzo czasochłonny proces, dlatego na precyzyjną pracę ze szlifierką kątową zalecamy przeznaczyć o wiele więcej czasu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, należy pamiętać o tym, że zastosowanie szlifierki kątowej wiąże się z dużą ilością kurzu.

Ręczna robota

Zastanawiasz się, jak precyzyjnie przeciąć płytkę ceramiczną bez maszynki? Mamy kilka rad, które na pewno okażą się przydatne dla osób, które zamierzają poradzić sobie z flizami "własnoręcznie". Przydadzą się nóż szklarski i szczypce do glazury, pomocne mogą okazać się również rysik do glazury oraz pilnik wolframowy. Po pierwsze, przy pomocy noża lub rysika należy obrysować miejsce przekroju, a następnie wystarczy energicznie ją przełamać. Drugim sposobem na precyzyjne usunięcie niepotrzebnej powierzchni jest użycie szczypiec glazurniczych.  Powstałych nierówności z łatwością pozbędziesz się z gresu przy użyciu pilnika wolframowego. Na sam koniec zalecamy użycie szlifierki kątowej. Precyzyjna szlifierka kątowa z tarczą diamentową znakomicie poradzi sobie z wygładzeniem brzegów.

Wskazówki

Na koniec chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma radami, które pomogą Ci uzyskać zamierzony efekt. Po pierwsze, nie zalecamy cięcia płytek dekoracyjnych – nawet profesjonalnie wykonana praca może mieć przykre konsekwencje, a straconych materiałów (i pieniędzy) już nie odzyskamy. Wypukłe kafle tworzą trójwymiarowy efekt, dlatego zalecamy wystrzegać się ingerencji w kafle o zamkniętej formie.
Przed rozpoczęciem pracy zalecamy również poświęcić odrobinę czasu na przygotowania. Jeżeli istnieje taka możliwość, to polecamy, aby wszelkie prace wykonywać na zewnątrz. Precyzyjne cięcie płytek to "brudna robota" – dosłownie. Ilość pyłu, który powstanie podczas pracy jest naprawdę duża. Jeżeli w Twoim przypadku praca na zewnątrz nie jest możliwa, to pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć Twoje wnętrze przed osadzeniem się kurzu. Precyzyjne cięcie płytek gresowych wymaga cierpliwości i pewnej ręki. Odpowiedni sprzęt możesz zarówno wypożyczyć, jak i kupić. Możesz również udać się do miejsca, w którym profesjonaliści fachowo zajmą się Twoją glazurą.