Tarcze diamentowe są powszechnie stosowane w budownictwie ze względu na trudne do zastapienia cechy nasypu diamentowego. W zależności od konstrukcji używamy ich do cięcia lub do szlifowania twardych materiałów budowlanych. Dobór tarczy powinien być bardzo skrupalatny. Bywają, co prawda, tarcze uniwersalne i warto je stosować tam, gdzie mamy do czynienia z różnorodnym materiałem ale najczęściej opłaca się użyć wyspecjalizowanego narzędzia.

Tarcza do cięcia płytek gresowych

Tarcza diamentowa jest dosyć kosztowna, dlatego dobrze jest wystrzegać się użycia niezgodnego z przeznaczeniem. Tarcza do cięcia płytek gresowych może sprawdzić sie na kamieniu granitowym, ale przedwcześnie zużyje się przy cięciu bloczków betonowych. Zużycie będzie polegało na starciu warstwy spoiwa, w którym zatopione są skrawki syntetycznego diamentu i wypadnięciu ich wraz z urobkiem. Co innego pojedyńcze, kontrolowane "niewłaściwe" użycie; można w ten sposób "naostrzyć" wysłużoną tarczę odsłaniając świeżą warstwę diamentów - jest to powszechnie stosowany sposób na przedłużenie przydatności tarczy diamentowej.

Tarcze z ciągłym i gładkim brzegiem

Popełniony błąd w doborze tarczy może również skutkować uszkodzeniem obrabianego przedmiotu. Niektóre tarcze mają gładki i ciągły brzeg z nasypem diamentowym; gwarantują one dokładność obróbki, cały proces przebiega stosunkowo wolno; w innych brzeg jest ciągły, ale nie gładki (to tzw. turbo - łączą dobrą prędkość z dokładnością, mogą kruszyć się niektóre materiały np.szkliwione powierzchnie i krawędzie); jeszcze w innych mamy do czynienia z konstrukcją segmentową. Segmenty z nasypem diamentowym mogą mieć różne wielkości i kształty; taka budowa nie zapewnia precyzji, za to zdecydowanie poprawia szybkość pracy i zapewnia lepsze chłodzenie tarczy przy obróbce na sucho. Nie każda tarcza jest przeznaczona do pracy na sucho - to następny element, na który trzeba zwrócić uwagę już przy zakupie.

Tarcze diamentowe do szlifowania

Tarcze diamentowe do szlifowania mają jeszcze bardziej zróżnicowaną budowę i kształty. Są najlepszym narzędziem do ostrzenia elementów tnących, wierteł z widią, płytek z węglika spiekanego. Wybór kształtu zależy od maszyny, na którą mają być zamontowane, a gęstość i granulację nasypu diamentowego dobieramy do pożądanego efektu końcowego. Innym zastosowaniem tarcz do szlifowanie jest precyzyjna obróbka powierzchni betonowych oraz kamiennych np. z piaskowca, a nawet z granitu.

Sprawdź również kategorię wiertła diamentowe do płytek.

Polecane produkty

 

 

TARCZA DIAMENTOWA 250X25,4 PRO CERAM NORTON CLIPPER (MD 120C)

https://norminet.pl/tarcza-z-nasypem-diamentowym-250x25-4-md120c-nort,3,104732,54893

TARCZA DIAMENTOWA 200X25,4 NORTON CLIPPER EXTREME CERAM TURBO (SUPER GRES XT)

https://norminet.pl/tarcza-diamentowa-norton-clipper-200-25-4-super-g,3,104732,43520

OBCIĄGACZ DIAMENTOWY JEDNOZIARNISTY NORTON SP10 MKO1CT

https://norminet.pl/obciagacz-diamentowy-jednoziarnisty-sp10-mko1ct,3,104735,18236