Na rynku znajduje się szeroki wybór materiałów ściernych, począwszy od papierów, przez płótna, ściernice, fibrę, tarcze i skończywszy na różnego rodzaju krążkach ściernych. Krążki ścierne samoprzyczepne marki Klingspor dostępne na norminet.pl to wygodne i szybkie rozwiązanie służące do obróbki wszelkich powierzchni. Samoprzyczepne krążki ścierne na rzep to jedne z najczęściej używanych akcesoriów, które montuje się do urządzenia szlifującego, np. szlifierki kątowej, mimośrodowej (oscylacyjnej) wyposażonych w odpowiednie talerzyki wsporcze.

Krążki z otworami umożliwiają bezpyłowe szlifowanie. Szeroki wybór produktów o zróżnicowanych średnicach, w tym najpopularniejszych wynoszących 125 i 150 mm i większych, 225 mm sprawia, że każdy zainteresowany z łatwością może dobrać wyrób dopasowany do swoich potrzeb. Zastanawiasz się, jakie krążki ścierne wybrać do szlifowania drewna czy stali? Zapraszamy do lektury!

Krążki ścierne - co to?

Jest to niezbędne narzędzie do przeprowadzania remontów, wykonywania prac w trakcie budowy oraz na etapie wykończeniowym. Zależnie od wybranego krążka, umożliwiają osiągnięcie zupełnie innych rezultatów. Krążki samoprzyczepne na rzep są niezwykle przydatne do szlifowania, usuwania i matowania lakierów oraz farb. Z powodzeniem stosowane są również podczas różnego rodzaju napraw, np. drewnianych mebli. Mają ogromny wpływ nie tylko na funkcjonowanie obrabianego przedmiotu, ale również na jego estetykę. Umożliwiają bowiem uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni podczas obróbki drewna czy stali. Ponadto, stosowane są również do oczyszczania różnego rodzaju powierzchni ze stałych zabrudzeń czy nieczystości (np. rdza). Doskonale sprawdzają się także do przygotowywania danego materiału do dalszej obróbki, np. malowania czy lakierowania. Krążki mogą być stosowane zarówno do wysokowydajnej obróbki zgrubnej, międzyoperacyjnej, jak i wykończeniowej. Wykorzystywane są do obróbki szlifierskiej takich powierzchni jak: drewno, farby, kamień, lakier, szpachla, metal, aluminium, stal, szkło, żelkot.

Zastosowanie - krążek ścierny na rzep

Samoprzyczepne krążki mogą być stosowane do obróbki różnego rodzaju materiałów w zależności od zastosowanego ziarna ściernego, użytego spoiwa czy warstwy powlekającej oraz nasypu. Sprawdzają się przy szlifowaniu:

  • drewna,
  • metali,
  • stali,
  • tworzyw sztucznych,
  • gładzi szpachlowej,
  • kamienia.

W odróżnieniu od standardowego papieru, krążki ścierne samoprzyczepne na rzep wykorzystywane są do automatycznej obróbki przy użyciu odpowiednich szlifierek. Dzięki zastosowaniu narzędzi do obróbki drewna czy stali, cała praca przebiega szybko i wygodnie. Niemniej jednak do otrzymania wysokiej jakości efektu niezbędny jest dobór odpowiednich krążków samoprzyczepnych do szlifierki. Dzięki niewielkim okrągłym otworom możliwe jest bezpyłowe szlifowanie. Pokrywają się one z kanalikami w talerzach wsporczych, które służą do odprowadzania pyłu powstającego podczas szlifowania.

Jaki krążek ścierny wybrać?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów akcesoriów, które różnią przeznaczeniem czy rodzajem materiału, z którego zostały wyprodukowane. Przykładowo, jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaj mocowania, to jedną z najpopularniejszych opcji jest krążek ścierny na rzep inaczej znany jako welurowy. Samoprzyczepne wyroby na rzep to jedna z najczęściej wybieranych opcji dostępnych na dzisiejszym rynku. Rodzaj ten wykorzystuje się z różnego rodzaju elektronarzędziami. Po jednej stronie pokryty jest welurem (stąd nazwa na rzep), z kolei z drugiej - materiałem ściernym. Welur gra tutaj niezwykle ważną rolę. Mianowicie umożliwia mocowanie do powierzchni narzędzia za pomocą rzepu. Rzep nakładamy na dysk, który jest elementem integralnym szlifierek mimośrodowych lub też dysk ten mocowany jest do wiertarki lub szlifierki kątowej. Welur znacznie ułatwia montowanie (krążki ścierne samoprzyczepne i jednocześnie zapewnia stabilność powierzchni trącej.

Ponadto, zauważ, że niektóre narzędzia mają nie tylko różne stopy, do których musisz dopasować średnicę, ale także system odsysania pyłu. Skuteczność odpylania obrabianej powierzchni to niezwykle ważny czynnik, wpływający zarówno na wydajność, jak i żywotność urządzenia. Wykorzystaj to i wybierz samoprzyczepne modele z dziurami.

Jak dobrać samoprzyczepne krążki ścierne do stali i do drewna?

Ważnym czynnikiem, który ma wpływ na efekt finalny, jest dobór odpowiednich modeli krążków na rzep, dopasowanych do swojej szlifierki. Można szlifować krążkami bez otworów, jeśli jednak chcemy skorzystać z odpylania, ważne, by krążki miały odpowiednio rozmieszczone otwory odpylające, by idealnie dopasowały się do urządzenia.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na odpowiednią granulacja. Zaczynamy od najmniejszej, a następnie przechodzimy do największej granulacji lub wręcz przeciwnie, możesz zacząć od najbardziej agresywnej ziarnistości i skończyć na najdrobniejszej, by odpowiednio dopasować granulację do Twoich potrzeb.

Jeśli chodzi o rodzaj nasypu, to ziarno ścierne w krążkach nanoszone jest z różną gęstością. Aby prosto wyjaśnić pojęcie „gęstości nasypu”, możemy wyróżnić nasyp pełny – podłoże pokryte ziarnem w całości, półotwarty – 75% podłoża pokryte ziarnem oraz otwarty – 50% podłoża pokryte ziarnem. Przykładowo, modele z nasypem otwartym stosujemy do drewna miękkiego oraz drewna z dużą zwartością żywicy (iglastego). Modele z nasypem półotwartym są wyborem uniwersalnym, dobrze sprawdzają się do obróbki drewna miękkiego, do szlifowania lakierów, farb i szpachli. Z kolei krążki ścierne z nasypem pełnym przeznaczone są do drewna twardego, płyt MDF oraz metali.

Przed zakupem krążków samoprzyczepnych warto się skontaktować z naszymi doradcami pod adresem sklep@norminet.pl, aby pomogli w doborze właściwego krążka do planowego zastosowania. Wybranie nieodpowiedniego modelu może sprawić, że efekt nie spełni Twoich oczekiwań.

Samoprzyczepne krążki ścierne na rzep do stali i drewna - jaką granulację wybrać?

Granulację wybieramy w zależności od zamierzonego efektu. Najczęściej wszelkie prace z obróbką materiału zaczynamy z mniejszą granulacją, zwiększając ją stopniowo wraz z postępem prac, np. od 60 do 180, biorąc pod uwagę, że:

  • granulacja 60-80 służy do nadawania kształtu szlifowanym elementom,
  • granulacja 100-150 wykorzystywana jest do usuwania farb oraz lakierów, a także nierówności i rys
  • granulacja 180-240 stosowana jest do nadawania gładkości czy przygotowywania obrabianej powierzchni do lakierowania.

Wybór odpowiedniej gradacji pozwala utrzymać równowagę pomiędzy jakością obrabianej powierzchni a efektywnością pracy.

Krążki ścierne i papier ścierny - czym szlifować drewno?

Odpowiedni dobór krążka ściernego na rzep zapewni wydajną i bezproblemową pracę oraz uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni szlifowanych elementów z drewna. Bez względu na to, czy chodzi o usuwanie starych powłok malarskich z drewnianych mebli, zaokrąglanie krawędzi, szlifowanie drewna czy usuwanie innych powłok, wybór nieodpowiedniego materiału może skutkować uzyskaniem nieestetycznego efektu chropowatej powierzchni. W przypadku miękkiego drewna można pokusić się o szlifowanie ręczne, np. wydajnym arkuszem płótna ściernego KL375J Klingspor dostępnego na norminet.pl. Warto szlifować wzdłuż słoi, jest to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób, dzięki któremu nie zniszczysz obrabianej powierzchni. Nie skupiaj się także zbyt długo na jednym miejscu, gdyż może to doprowadzić do dysproporcji niemożliwych do poprawy. Szlifując twardsze drewno lub po prostu chcą oszczędzić nieco czasu, warto użyć szlifierki mimośrodowej (oscylacyjnej) i szlifować drewno krążkami ściernymi do drewna dostępnymi na norminet.pl.. Wśród wielu dostępnych modeli krążków do drewna, optymalnym wyborem jest krążek Klingspor PS 22 K o nasypie półotwartym, który sprawdzi się zarówno przy drewnie miękkim, jak i twardym. Jest on dostępny w wielu rozmiarach i granulacjach. Do drewna typowo miękkiego warto wybrać krążek PS 18 EK o nasypie otwartym, co ograniczy się zapychanie się krążka ściernego żywicą zawartą w miękkim drewnie iglastym.

Szlifowanie stali - krążki ścierne do stali

Stal to nic innego, jak stop żelaza z węglem oraz innymi metalami. Z tego względu stal wyróżnia bardzo duża wytrzymałość - stal jest trudniejszym materiałem do obróbki niż np. drewno. Wymaga zatem zastosowania odpowiednich materiałów do obróbki, które wyróżnia długa żywotność. Optymalnym wyborem do tego celu są krążki ścierne Klingspor PS21FK – dostępne na norminet.pl. Z powodzeniem można je stosować do szlifowania stali, stali szlachetnych, inox, metali uniwersalnych. Dzięki samoostrzącemu się ziarnu z elektrokorundu cyrkonowego umożliwiają agresywne szlifowanie i cechują się długą żywotnością.

Szlifowanie szpachli, lakierów i farb - krążki ścierne do gładzi, farb i lakierów

Aby szlifowanie gładzi szpachlowej przyniosło najlepsze efekty zazwyczaj zaleca się stosowanie materiałów ściernych nasypowych o zastosowanym najczęściej spoiwie syntetycznym w postaci żywicy syntetycznej. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane. Jeżeli chodzi o ziarno takich materiałów ściernych, to zdecydowanie polecany jest elektrokorund (tlenek glinu). W kwestii szlifowania gładzi szpachlowych bardzo często stosowany jest nasyp półotwarty. W taki nasyp wyposażone są krążki ścierne Klingspor PS 33 oraz PS 73, które są dedykowanym rozwiązaniem do szlifowania:

  • farb,
  • lakierów,
  • mas szpachlowych
  • .

Krążki ścierne PS 33 i PS 73 – dostępne na norminet.pl - dostępne są w różnych wymiarach (125 mm do 225 mm), bez otworów lub z otworami o różnych wielkościach. Bardzo dobrze nadają się do szlifowania powierzchni płaskich i krzywolinowych. Szilfując gładź szpachlową istotny jest nie tylko typ papieru, ale również kolejność użytych granulacji, która powinna mieć stopniowy przeskok. Do wstępnego szlifowania polecamy krążki PS 33 CK (np. o granulacji 100), a później krążki PS 33BK – o granulacji 120 i następnie 150. Dobre o świetlenie pomoże dokładnie obejrzeć efekty pracy. Jeżeli będzie niewystarczający, można dodatkowo użyć krążka ściernego o granulacji 180.