Praca w ogrodzie bywa wymagająca. Aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu, i w konsekwencji osiągnąć spektakularny efekt estetyczny, musimy dysponować wiedzą i umiejętnościami. Nawet jednak gdy będziemy dobrze przygotowani do naszej pracy, w większości przypadków okaże się ona czasochłonna czy po prostu męcząca. Aby skrócić jej czas, warto skorzystać z odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest glebogryzarka, czyli urządzenie służące do spulchniania gleby. W artykule podpowiadamy, jak działa glebogryzarka, opisujemy rodzaje glebogryzarek i wskazujemy, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Glebogryzarka – co to jest

Glebogryzarka jest maszyną wykorzystywaną do uprawy ziemi zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zespołem roboczym jest w niej wał, na którym umieszczone są łukowe bądź hakowate noże odpowiadające za wycinanie kęsów gleby – noże mogą obracać się współbieżnie (zgodnie z kierunkiem ruchu maszyny) albo przeciwbieżnie (przeciwnie do kierunku ruchu maszyny). Prędkość obrotowa wału oraz prędkość ruchu postępowego podlegają regulacji – od ustawienia urządzenia zależy intensywność spulchnienia gleby.

Do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarka w dużym stopniu ułatwi nam prace ogrodnicze, zastępując takie tradycyjne narzędzia, jak szpadel, widły czy grabie. Znajdzie ona zastosowanie niezależnie od etapu prac – gdy dopiero zakładamy ogród, w trakcie prac sezonowych czy modernizacyjnych.

Co robi glebogryzarka

Podstawowym zadaniem glebogryzarki jest spulchnienie i wyrównanie gleby. Narzędzie to doskonale sprawdzi się również wtedy, gdy konieczne jest odchwaszczenie i napowietrzenie ziemi, a także do pracy przy szkółkach roślin. Warto także wspomnieć o tym, że glebogryzarka okaże się niezwykle przydatna w trakcie zakładania trawnika (zarówno w przypadku trawnika z siewu, jak i z rolki) oraz w przypadku prac zmierzających do jego odnowy. Niekiedy glebogryzarki używa się do wymieszania podłoża z ziemią urodzajną w celu polepszenia żyzności gleby i poprawienia warunków wzrostu roślin.

Jakie są rodzaje glebogryzarek? Kryterium miejsca użycia.

Ze względu na kryterium miejsca, w którym wykorzystuje się urządzenie, można wyróżnić glebogryzarki:

  • ogrodnicze – wykorzystywane w ogrodzie, w szczególności do płytkiej uprawy międzyrzędowej,
  • polowe – służące do uprawy roślin na gruntach ornych i do uprawy łąk,
  • specjalne – np. frezarki torfowe wykorzystywane do powierzchniowej eksploatacji torfowisk.

Profesjonalne glebogryzarki ogrodnicze znaleźć można w ofercie sklepu internetowego norminet.pl. Urządzenia cechują się wytrzymałą konstrukcją, kompaktowymi wymiarami i dużą mocą.

Jakie są rodzaje glebogryzarek? Kryterium rodzaju napędu.

Ze względu na rodzaj napędu wykorzystanego w glebogryzarce wyróżnić można urządzenia:

  • spalinowe – tego rodzaju glebogryzarki napędzane są silnikiem spalinowym; na ogół cechują się dużą mocą i są przystosowane w pracy w trudnych warunkach (np. w trakcie uprawy gleby zbitej i gliniastej); glebogryzarki spalinowe wyposażone są w zespół napędowy z przekładnią redukcyjną i sprzęgłem, niekiedy również wykorzystuje się w nich bieg wsteczny,
  • elektryczne – napędzane silnikiem elektrycznym; zwykle odznaczają się mniejszą mocą niż glebogryzarki spalinowe i umożliwiają spulchnienie gleby na niewielkiej głębokości; glebogryzarki elektryczne są przyjazne do środowiska – nie emitują spalin; do ich zalet należy również cicha praca; wymagają stałego dostępu do prądu,
  • ciągnikowe – przyłączane do ciągnika i napędzane jego mocą; zwykle odznaczają się dużymi rozmiarami i są wykorzystywane w trakcie pracy na dużych powierzchniach; doskonale sprawdzą się w przypadku rozprowadzenia nawozu i wyrywania chwastów,
  • ręczne – napędzane siłą mięśni; wykorzystywane na małych powierzchniach (w szczególności w ogrodach); ich wydajność zależy od siły użytkownika.

Glebogryzarki – do czego służy i komu się przyda

Glebogryzarka odznacza się dużą uniwersalnością i z tego względu znajdzie zastosowanie w każdym ogrodzie. Jej zakup powinny rozważyć zwłaszcza te osoby, które chcą zapewnić roślinom doskonałe warunki do wzrostu w krótkim czasie. Glebogryzarka pozwoli przygotować podłoże bez większego wysiłku.