Określenie „udar” służy nazwaniu ruchu posuwisto-zwrotnego, który wykonuje każda wiertarka udarowa. Ruch ów pozwala na osłabienie miejscowej struktury twardych materiałów w taki sposób, by wiertło mogło zostać z łatwością wprowadzane coraz głębiej. Pojęcie wiertarki udarowej odnosi się zwykle nie do urządzenia jednego tylko rodzaju, lecz do całej grupy urządzeń, w której skład wchodzą m.in. wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru, młotowiertarki czy standardowe wiertarki udarowe. Stając przed koniecznością wyboru wiertarki udarowej, powinniśmy rozważyć kilka istotnych czynników. Ich charakterystyka stanowi przedmiot niniejszego artykułu.

Wiertarki udarowe – zasilanie

Dostępne na rynku wiertarki udarowe wyposażone są w zasilanie sieciowe bądź akumulatorowe. W przypadku pierwszego z nich występuje konieczność stałego podłączenia urządzenia do gniazdka. Kabel zmniejsza oczywiście mobilność wiertarki, z drugiej jednak strony czyni ją lżejszą i bardziej efektywną, jeśli chodzi o moc. Zasilanie akumulatorowe zwiększa swobodę pracy, odpada konieczność noszenia przy sobie przedłużaczy, nie trzeba również obawiać się o to, że kable zahaczą o coś, powodując szkody. Wiertarki udarowe wyposażone w zasilanie akumulatorowe są znacznie cięższe oraz droższe. Co ważne, akumulatory stosowane są zwykle urządzeniach o niewielkiej mocy. W sklepie Norminet znaleźć można bogaty wybór sprawdzonych wiertarek udarowych, takich jak wiertarka Makita wyposażonych tak w zasilanie sieciowe, jak i akumulatorowe.

Wiertarki udarowe – moc, moment obrotowy i prędkość obrotowa

Jak nietrudno się domyśleć od tego, jaką mocą odznaczać będzie się wiertarka udarowa, zależeć będzie w dużej mierze efektywność naszej pracy. Wyższa moc pozwala na użycie wierteł o większej średnicy, a ponadto na robienie dziur w twardszych materiałach. Nie bez znaczenia jest również moment obrotowy oraz prędkość obrotowa, które przekładają się na bezpośrednio na skuteczność urządzenia. Im są wyższe, tym łatwiej będzie nam wywiercić otwory w materiałach twardych.

Wiertarki udarowe – uchwyt wiertarski

Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą sposobem mocowania wierteł z chwytem cylindrycznym w maszynie, czyli tzw. uchwytem wiertarskim. Wyróżnić można szereg rożnych uchwytów wiertarskich. Obecnie dużą popularnością cieszą się uchwyty typu SDS. Uchwyt ów sprawia, że urządzenia można użyć tak jako wiertarki, jak i jako wkrętarki. Współcześnie odchodzi się od klasycznego cylindrycznego uchwytu wiertarskiego, który nie zabezpiecza dostatecznie dobrze zamocowanego akcesorium. Poszukując wiertarki wyposażonej w profesjonalny uchwyt wiertarski, warto zajrzeć do oferty dostępnej na stronie norminet.pl.