Każdy majsterkowicz ma w swojej skrzynce narzędziowej wiele różnego rodzaju sprzętu. Jednym z nich na pewno jest wyrzynarka, która znajdzie zastosowanie przy wykonywaniu wielu różnych prac. Świetnie bowiem sprawdza się do cięcia w drewnie, tworzywie sztucznym czy metalu. Co więcej, wyrzynarką można także wycinać otwory oraz nieregularne kształty. To sprawia, że jest to uniwersalne narzędzie, które będzie przydatne wielu fachowcom Jednak najważniejszy jest brzeszczot, które montuje się w wyrzynarce, ponieważ pozwala on wycinać w dowolnym materiale.

Brzeszczoty do wyrzynarki – zasady użytkowania

Niewątpliwie brzeszczot jest jednym z najważniejszych elementów wyrzynarki. Odpowiednio dopasowany jest bowiem w stanie przeciąć nawet najtwardszy materiał. Co więcej, takie nożyki do wyrzynarki gwarantują, że wycinane otwory są estetyczne, a praca przebiega sprawniej i w znacznie szybszym tempie. Brzeszczot jest najważniejszą częścią roboczą narzędzia, który napędzany jest mocą silnika. Oznacza to, że właśnie ostrza do wyrzynarki odpowiadają za cięcie po linii prostej oraz za to, żeby wycięte kształty były proste i o gładkiej fakturze. Nie da się zatem wykonać żadnych czynności ani pracy wyrzynarką bez odpowiedniego brzeszczotu.

Jaki brzeszczot do wyrzynarki wybrać?

Wybierając brzeszczot do swojej wyrzynarki warto najpierw zastanowić się nad tym, do jakich celów będzie używany, a konkretniej jakie materiały chcemy nim ciąć. Ostrza różnią się bowiem od siebie budową, parametrami technicznymi, w tym także wykonaniem. Właśnie dlatego decydując się na konkretny rodzaj brzeszczotu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim: podziałkę uzębienia, geometrię, szerokość i grubość brzeszczotu oraz materiał, z którego został wykonany. Podziałka uzębienia wskazuje odstęp pomiędzy zębami oraz określa to, jakiej grubości części można wycinać. Szerokość ostrzy wpływa na cięcie na wprost oraz po łuku. Nie bez znaczenia jest oczywiście materiał, ponieważ im twardszy i solidniejszy, tym wykonywane cięcia będą bardziej dokładne. Brzeszczoty mogą być wykonane z wysokowęglowej stali narzędziowej (do cięcia drewna, styropianu czy tworzyw sztucznych), stali narzędziowej wysokostopowej lub z bimetalu i węglików spiekanych do wycinania w twardych materiałach.

Brzeszczoty do wyrzynarki – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju nożyków, dzięki czemu z łatwością można wybrać taki, który jest aktualnie potrzebny. Do najbardziej popularnych należą:
brzeszczot do drewna,
brzeszczot do metalu,
brzeszczot do plexi,
brzeszczot do gazobetonu.
Jest to podział ze względu na zastosowanie brzeszczotów, jednak nożyki można podzielić również biorąc pod uwagę geometrię zębów czy sposobu mocowania.
To, na jaki rodzaj brzeszczotu się zadecydujemy jest w głównej mierze zależne od tego, co zamierzamy nim wycinać. Odpowiednie dopasowanie ostrzy do materiału może bowiem bardzo usprawnić pracę.

Wyrzynarka – jaką wybrać?

W swojej skrzynce narzędziowej każdy fachowiec powinien mieć jednak kilka rodzajów brzeszczotów, które wymienia w zależności od potrzeby. Niezbędna będzie również wyrzynarka Makita, bez której cięcie nie będzie możliwe. Sprzęt tego producenta można kupić w specjalistycznych sklepach, między innymi norminet.pl ponieważ gwarantuje to, że urządzenie będzie wysokiej jakości. Wydajna i sprawna wyrzynarka oraz prawidłowo dopasowane brzeszczoty to gwarancja dobrze wykonanej pracy.